Müzayede Kuralları

 1. Ata Müzayede satıcı için aracı bir kuruluştur. 
 2. Satışa sunulan tüm eşyalar 2863 sayılı kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma kanununa göre ilgili birimler tarafından kontrol edilmekte, kanun kapsamına giren ve gerek görülen ürünlere belge verilmektedir. 
 3. Eserin satış bedeli,www.atamuzayede.com 'da yayınlanan Online Müzayede kapanışı sonrasında verdiğiniz son pey miktarı üzerinden KDV + %20 müzayede hizmet komisyonu ilave edilerek bulunur. Alıcı, satış bedelinin tamamını ödeyerek eseri en geç 10 (On) iş günü içerisinde teslim almalıdır. Kargo ücreti alıcıya aittir.
 4. Satın alınan ürünlerin bedeli, müzayede sonrasındaki 10 gün içinde peşin olarak ödenecektir. Ödemeler nakit, banka havalesi ve kredi kartı ile yapılabilir.
 5. Bir kez pey ileri süren alıcı, kendisini meşru şekilde aşan bir diğer pey kabul edilene kadar peyinden sorumlu olarak kalır. Müzayedede fiyat artırımı internet üzerinden teklif vermek suretiyle yapılır. 
 6. Restorasyon, tamir veya bazı bölümlerin yenilenmesinde genelde açıklamalar yapılır. Tamir veya bazı bölümlerin yenilenmesinden dolayı Ata Müzayede sorumlu tutulamaz. Eserler müzayede öncesinde belirtilen adreste hafta içi çarşamba ve hafta sonu cumartesi günleri incelemeye sunulmuştur. Bu nedenle müzayedeye katılanların eserleri önceden görmüş ve incelenmiş oldukları kabul edilir.  Online Müzayede portalında yer alan eserlerin tamamı için verilen tüm bilgiler sadece kanaattir. Tüm eserlerin “Haliyle” satışa sunulduğunu, alıcı satılan malı pey vermeden önce kontrol ettiği ve borçlar kanununun 198. Maddesinde belirtilen hükümlerden feragat ettiğini kabul ve taahhüt eder. Ata Müzayede satın alınan malın tekeffülü ile mükellef değildir. Bu konuda müzayedeye katılanlar gelecekte şirketimizden herhangibir itiraz ve talepte bulunmayacaktırlar. 
 7. Müzayede kapsamında satışa sunulan eserlerin hak sahibinin rızası dışında elden çıkmış olması durumunda hukuki sorumluluk eserin satışa arzını talep eden kişiye aittir. 
 8. Müzayede katılımcısının müzayede katılım sözleşmesinde yada üyelik esnasında belirttiği açık posta adresine ve diğer iletişim bilgilerine posta, e-posta veya telefonla yapılan bildirim ve tebligatların verilen bilgilerdeki yanlışlık, adres değişikliği, adresine geç ulaşma ve kargo şirketlerindeki gecikmeler nedeniyle müzayede katılımcısına geç ulaşmasından şirketimiz sorumlu değildir.
 9. Şirketimiz eser sahibinden tahmini fiyat aralığının içinde veya üstünde rezerv fiyatı kabul etme hakkına sahiptir.
 10. Şirketimiz herhangi bir mazeret göstermeksizin dilediği şahısları online müzayede'ye  kabul etmeme yetkisine sahiptir. Müzayedeye katılarak 3000TL (üçbin) ve daha yüksek bir bedelle eser satın alan gerçek ve tüzel kişileri 4208 sayılı kanun gereğince kimlik tespiti yapılacaktır. Müzayede www.atamuzayede.com adresinde online olarak yapılır. Artırımda bulunup, müzayedeye katılmak demek; yukarıda belirtilen şartların tümünü ve ayrıca bunlara ilişkin şirketimize ait diğer hak ve vecibeleri peşinen kabullenmiş olmak anlamına gelir.
 11. Kimlik tespiti yaptırarak siteye üye olan herkes yukarıdaki şartları peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.
 12. Müzayede pey artırım %10'luk şekilde aşağıdaki gibidir.

  1 TL - 20 TL arası: 1 TL
  20 TL - 50 TL arası: 2 TL
  50 TL - 100 TL arası 5 TL
  100 TL - 200 TL arası: 10 TL
  200 TL - 500 TL arası 20 TL
  500 TL - 1.000 TL arası: 50 TL
  1.000 TL - 2.000 TL arası: 100 TL
  2.000 TL -  5.000 TL arası: 250 TL  5.000 TL - 10.000 TL arası: 500 TL 10.000 TL’den sonra 1.000 TL 20.000 TL’den sonra 2.500 TL  50.000 TL’den sonra 5.000 TL 100.000 TL’den sonra 10.000 TL 

 13. Yeni üyeliklerde , kimlik kartlarında adres ,telefon gibi bilgileri eksik olan katılımcıların hesapları teklif vermeye kapatılacaktır. Şirket politikalarımızca bu duruma hassasiyet göstermenizi rica ederiz.